Życiorys
Św. Stanisław biskup i męczennik, znany również jako św. Stanisław ze Szczepanowa, urodził się 1030 roku, najpewniej w zamożnej rodzinie. Odebrał on porządne wykształcenie w gnieźnieńskiej szkole katedralnej, a później również we Francji oraz Belgii. Zasłynął jako kaznodzieja i misjonarz Małopolski. W 1072 za zgodą księcia Bolesława Szczodrego został konsekrowany na biskupa krakowskiego. W trakcie swojej posługi biskupiej dokonał on wielu świetnych czynów. To właśnie on sprowadził legatów rzymskich do Polski, jak i rozwiązał konflikty dotyczące zwierzchnictw nad diecezjami polskimi. Biskup wspierał także powstawanie i umacnianie klasztorów benedyktyńskich.
Wizerunek św. Stanisława namalowany przez Stanisława Samostrzelnika
Męczeńska śmierć
W 1079 roku doszło do konfliktu między królem Bolesławem Szczodrym a św. Stanisławem, w wyniku czego św. Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane przyczyny ich konliktu, ponieważ nie wspomniano o nich w żadnym z zachowanych źródeł pisanych.
Męczeńska śmierć Stanisława przedstawiona na jednym z obrazów Jana Matejki
Kanonizacja
8 września 1253 w bazylice świętego Franciszka w Asyżu, Stanisław został kanonizowany przez papieża Innocentego IV, a od roku 1963 z woli papieża Jana XXIII stał się patronem Polski.
Wspomnienie tego patrona w Kościele Katolickim obchodzone jest 11 kwietnia, który jest dniem jego śmierci. W Polsce zaś, obchodzone jest 8 maja.
Ciekawe artykuły, zgłębiające temat życia i kanonizacji św. Stanisława:
https://muzhp.pl/pl/e/1124/kanonizacja-sw-stanislawa
https://diecezja.pl/swiety-stanislaw/